100 lecie Odzyskania Niepodległości

10 listopada marketgroszek

W tym roku obchodzimy 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Tak okrągła rocznica nie zdarza się zbyt często. Dokładnie 11 listopada 1918 roku Polska wyzwoliła się z niewoli zaborców.

Bieg historii zmienił fakt powrotu Józefa Piłsudskiego specjalnym pociągiem z Berlina, który został uwolniony z twierdzy magdeburskiej. Piłsudskiego przywitał książe Zdzisław Lubomirski, który reprezentował Radę Regencyjną.

Po odbyciu rozmów z członkami Rady Regencyjnej, Józef Piłsudski postanowił pozostać w  Warszawie. Perspektywa utworzenia Rządu Narodowego wydawała się realna.

W końcu przejął władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich.

Atmosferę tamtych chwil pięknie opisał Jędrzej Moraczewski:

„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma <<ich>>. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (…) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości”.

 

Wolność, która została nam dana 100 lat temu nie jest dana na zawsze.

W obecnych czasach tak bardzo potrzebujemy postawy patriotycznej, powinniśmy bronić naszej kultury, historii, naszych przodków, władców i królów. Dbać o dobre imię naszych czcigodnych rodaków, którzy oddali życie za naszą wolność.

Pamiętajmy, aby godnie uczcić 100 lecie Niepodległości Polski.

Udostępnij ten wpis...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest