Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

30 października MarketGroszek

Jesień już na dobre zagościła w naszym życiu. Chłodniejsza aura szybko daje nam znać o końcu gorących, letnich dni. Jak szybko zmieniają się pory roku, tak szybko przemija ludzkie życie. Uświadamiamy to sobie w takich dniach jak Święto Wszystkich Świętych, które obchodzimy 1-go Listopada.
Warto przypomnieć, dlaczego właśnie data 1 listopada została uznana za Święto Wszystkich Świętych. Wszystko to, za sprawą papieża Grzegorza III, który w VIII wieku ustanowił to święto.
Listopad został wybrany dlatego, że jest miesiącem, który jest granicą pomiędzy jesienią a zimą. Według wierzeń ludzi granica to miejsce sacrum, z którym ludzie kojarzyli śmierć.
Dawniej czczono tylko męczenników, papież Grzegorz III uznał, że każdy człowiek powinien dążyć do świętości. Z tego powodu chciał, aby w ten dzień wspominać nie tylko męczenników, ale także świętych.
2 listopada, czyli Dzień Zaduszny, to wspomnienie naszych zmarłych. Dzień refleksji nad ludzkim życiem, śmiercią i życiem wiecznym. Odwiedzamy cmentarze, zapalamy znicze, przynosimy kwiaty, modlimy się za naszych bliskich zmarłych. Wszystko to jest żywym symbolem miłości do bliskich nam osób, których już nie ma z nami.