11 LISTOPAD

11 listopada MarketGroszek

11 Listopada Dzień Niepodległości

11 listopada podpisano akt kapitulacji Niemiec, który zakończył I wojne światową.
Józef Piłsudski, który był przywódcą ruchu niepodległościowego pod naciskiem opinii publicznej został uwolniony z więzienia w Magdeburgu. Powrócił do Warszawy 10 listopada, 11 zaś otrzymał naczelne dowództwo nad siłami zbrojnymi za sprawą Rady Regencyjnej. 14 listopada przejął władzę cywilną a 16 listopada w depeszy do Państw tzw Ententy ogłosił powstanie niepodległej Polski, które obejmowało wszystkie ziemie polskie.
Jednak 11 listopada 1918 r oficjalnie został uznany za datę odrodzenia Rzeczypospolitej po 123 latach zaborów.
Na co dzień nie mamy czasu na głębsze zastanowienie się nad życiem, nad naszą przeszłością. Myślimy o tym co będzie, jutro, za tydzień, za miesiąc. W dzień taki jak dziś uświadamiamy sobię, że wolność słowa i obyczajów nie jest nam dana raz na zawsze.
Świętujemy dzisiaj najważniejszy dzień dla naszej Ojczyzny, dzień odzyskania wolności po 123 latach zaborów, przez które Polska znikneła z mapy Europy i Świata na tak długi czas. Uczcijmy ten dzień chwilą refleksji, zadumy i modlitwy nad poległymi bohaterami, którzy bronili naszego kraju podczas I wojny światowej. To dzięki nim mamy wolność słowa, wyboru, możemy mówić po polsku i powinniśmy być dumni z tego skąd pochodzimy.