MIKOŁAJKI

04 grudnia marketgroszek

Mikołajki 2018

Mikołajki zbliżają się wielkimi krokami. Zwyczaj obdarowywania się prezentami wywodzi się ze średniowiecza. Jak głosi legenda Mikołaj jako młody człowiek miał sąsiada, który był chciwym bogaczem drwiącym z pobożności Mikołaja. Opatrzność Boska ukarała niegodziwego człowieka. Kara była dotkliwa, stracił cały swój majątek i stał się nędzarzem. Żyjąc w ubóstwie postanowił sprzedać swoje 3 córki. Jednak nikt nie chciał poślubić córek nędzarza bez posagu. Mikołaj po długim rozważaniu podczas modlitwy, postanowił uratować dobre imię córek. Przez 3 kolejne noce Mikołaj wrzucał pieniądze przez okno na posag dla każdej dziewczyny. Gdy sąsiad wyprawił dwa wesela, chciał się dowiedzieć skąd biorą się pieniądze na posag dla jego córek. Gdy dowiedział się, że to pogardzany przez niego Mikołaj ratuje dobre imię jego i jego córek, bardzo się zawstydził swojego postępowania. Przeprosił za wszystkie krzywdy, które wyrządził i postanowił zmienić swoje życie na zgodne z przykazaniami.
Współczesne zwyczaje mikołajkowe obejmują podkładanie dzieciom pod poduszkę prezentów, lub wkładanie ich do dużej skarpety zawieszonej np. na kominku. Zdarza się również, że Mikołaj przychodzi osobiście do grzecznych dzieci i wręcza im podarunki.
Każdy sposób jest dobry, aby sprawić radość dziecku, czy drugiej osobie.
Zapraszamy wszystkich spóźnionych Mikołai do odwiedzenia naszego marketu, pomożemy w doborze prezentu dla każdego dziecka lub osoby dorosłej. Począwszy od zabawek dla małych dzieci a skończywszy na wiertarkach dla dużych chłopców.